Student Broadcasting Team

Bering Strait School District

Archive for the ‘NYO’ Category

2012 State Native Youth Olympics Interviews

Saturday, April 28th, 2012

 

 

 

 

 

 

2010 State Native Youth Olympics

Monday, April 26th, 2010


Governor Sean Parnell Comments on NYO

Saturday Intro Video

Mayor Sullivan Comments on NYO

Olympic Snowboarder Callan Cythlook-Sifsof

Picture Gallery | Schedule

Interviews:

Alaska Governor Sean Parnell – Comments on NYO

Anchorage Mayor Sullivan – Comments on NYO

Alice Strick

Beverly Nakarak

Callan Cythlook-Sifsof

Gregory Nothstine Tungwenuk

Corey Olympic

Jaylen Prince

Josephine Daniels

Kathy Olsen

Tyler Oquilluk

Max Francher

Janice Homekingkeo – Saturday Intro Video

Janice Homekingkeo – Friday Welcome Video

Apaay Campbell – Kneel Jump

Chad Klingeekuk – Kneel Jump

Roberta Charles – One Arm Reach

Stuart Towarak – One Foot High Kick

Tashina Esparza – Wrist Carry

Vinny Tomalonis – Indian Stick Pull

Picture Gallery

Thursday, April 22, 2010

9:30 am

Opening Ceremonies,

Grand Entry of Teams,

National Anthem,

Prayer & Welcome

10:30 am

Kneel Jump & Awards

11:30 am

Interactive Demonstration of
other Native Games

1:00 pm

Wrist Carry & Awards

3:30 pm

Alaskan High Kick & Awards

Friday, April 23, 2010

8:00 am

Coaches Meeting

9:00 am

Eskimo Stick Pull & Awards

11:30 am

Alaskan Native Performance

12:30 am

Toe Kick & Awards

2:30 pm

One Hand Reach & Awards

4:30 pm

Two Foot High Kick & Awards

Saturday, April 24, 2010

9:00 am

Indian Stick Pull & Awards

11:30 am

Celebration of High School and GED Graduates

12:30 pm

One Foot High Kick & Awards

3:00 pm

Seal Hop & Awards

5:00 pm

Closing Ceremonies

NYO State Games

Thursday, April 24th, 2008

Games Statistics & Pictures

The BSSD Student Broadcasting Team will be covering the Native Youth Olympics State Games in Anchoarage. Click the button above to view the live broadcast. The broadcast is also available via VTC at all BSSD schools.

Schedule of Events:

Saturday, April 26th
8am: Coaches Meeting
9am: Indian Stick Pull & Awards
11:30am: Celebration of High School and GED Graduates
12:30pm: One Foot High Kick & Awards
3pm: Seal Hop & Awards
5pm: Closing Ceremonies

Interviews:
Josephine Daniels, athlete from Golovin
Phillip Blanchett, NYO judge and former participant
Willa Eckenweiler, Bering Strait coach
Jenny Alowa, Anchorage coach
Sam Strange, NYO head judge
Philip Dunne, Alakanuk coach
John Herman, athlete from Bethel
Marjorie Tahbone, former NYO participant
“Big Bob” Aiken, Barrow coach
Becca Haveland, athlete from Bering Strait School District
Lucinda Ivanoff, athlete from Bering Strait School District
Joel Towarak, athlete from Bering Strait School District

Coverage of the 2008 NYO State Games is produced, and delivered by
six BSSD Student Broadcasting Team members:

Corrina Odinzoff – Stebbins
Deyonne Milligrock – Stebbins
Jonisha Wilson – Unalakleet
Renatta Olsen – Golovin
Michelle Ningeulook- Golovin
Alice Amaktoolik – Golovin

NYO Regionals in Shishmaref

Friday, April 18th, 2008

2008_sbt_nyo.jpg

The BSSD Student Broadcasting Team will be covering the Native Youth Olympics Regional Tournament in Shishmaref. Click the button above to view the live broadcast. The broadcast is also available via VTC at all BSSD schools.

Individual Results (Boys/Girls):

ALASKAN HIGH KISK (Joel Towarak UNK/ Giaana Eckenweiler UNK)
TOE KICK (Gus Niksik SMK/ Beverly Nakarak ELM)
KNEEL JUMP (Andrew Kunayak GAM/ Darcie Kingeekuk SVA)
INDIAN STICK PULL (Bart Jackson ELM/ Josephine Daniels GLV)
WRIST CARRY (Troy Lockwood UNK/ Tashina Esparza GLV)
ONE HAND REACH
TWO FOOT HIGH KICK
ESKIMO STICK PULL
CANADIAN 1 FOOT HIGH KICK
SEAL HOP

Team Results Boys/Girls:

Elim 20/22
Gambell 12/2
Golovin 0/57
Koyuk 0/16
Savoonga 6/40
Shaktoolik 8/0
Shishmaref 65/4
St. Michael 29/0
Stebbins 50/14
Unalakleet 78/120
Wales 0/1
White Mountain 10/10

Interviews:

Austen Erickson, Unalakleet athlete

Becky Atchak, Stebbins coach

Laura Davis, KNOM reporter

Mary Huntington, Shishmaref coach

Michelle Ningeulook, Golovin athlete